Név: Times New Roman, 14-es betűméret, félkövér, kiskapitális, középre zárva
A név és cím között 1 sorköz kihagyás
Cím: Times New Roman, 14-es betűméret, félkövér, középre zárva
A cím alá egy sorköz kihagyással a tanulmány nyelvével azonos nyelvű, max.. 10 soros összefoglalót kérünk, 12-es betűmérettel, dőlt betűvel, amelyhez nem kell címet (Összefoglaló, Absztrakt) csatolni!
Ez után egy sor kihagyással kezdődik a tanulmány szövege, behúzás (beljebb kezdés) nélkül!
B) A szövegtörzs tagolása
Tanulmány szövege:
Betűtípus: Times New Roman
Betűméret: 12-es
Sorköz: 1,5
Sorkizárt bekezdések
Új bekezdés: új sorba kerüljön, 0,7-es behúzással (nem tabulátorral és nem szóközzel!) kell beljebb kezdeni.
Alcímek jelölése:
A fejezet- és az alfejezet-címeket nem kell behúzással (beljebb) kezdeni!
1. Félkövér (előtte és utána egy sorköz kihagyás legyen.
1.1 Dőlt (előtte egy sorköz kihagyás van, utána nincs)
(A számok csak az alárendelést mutatják, nem kötelező számozni!)
Számozáshoz, felsoroláshoz ne használja a Számozás, illetve Felsorolás gombokat, hanem kézzel számozzon! A behúzás mértéke: 0,7
Pl.
(1) legalább két ember szemtől szembe jelleggel érintkezik egymással;
(2) ugyanarra a tárgyra fókuszálják a figyelmüket;
(3) ugyanabban az érzelmi-hangulati állapotban vannak;
VAGY:
- legalább két ember szemtől szembe jelleggel érintkezik egymással;
- ugyanarra a tárgyra fókuszálják a figyelmüket;
- ugyanabban az érzelmi-hangulati állapotban vannak;
A kézirat ne tartalmazzon oldalszámozást, és ne legyen benne elválasztás!
C) Táblázatok, ábrák
Táblázatokat, ábrákat, képeket a szöveg ne tartalmazzon, jelöljék a helyét, és csatoltan küldjék el. A táblázatokat Wordben szerkesztve, az ábrákat pedig png vagy giff formátumban, a fényképeket pedig jpg formátumban (csak akkor legyen kép, ha az önálló információtartalommal bír) kérjük. Kérjük, hogy a tanulmányokba csak Táblázatokat és Ábrákat (esetleg képeket) illesszenek be!
A táblázatok és ábrák címe a táblázatok fölött, balra zárva, folyamatos arab számozással legyen (félkövér, 12-es Times New Roman betű)
Mind a táblázatokra, mind az ábrákra hivatkozni kell a szövegben, és helyüket pontosan megjelölni. (
Pl.:
Mint azt a 2. táblázat mutatja…
Az eredmények igazolták a hipotézist (2. táblázat).
A táblázatok, ábrák, képek forrását (amennyiben nem saját készítésű), az adott táblázat, ábra, kép alatt, középre zárva, dőlt, 11-es betűvel kérjük megjelölni:
Pl.
Forrás: KSH 2001. évi népszámlálás alapján
Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a folyóirat fekete-fehérben jelenik meg, színes ábrákat, képeket nem tudunk közölni!
D) Jegyzetek
Lábjegyzeteket, végjegyzeteket NE alkalmazzanak! Ha kiegészítő információkat szeretnének illeszteni a szöveghez, azokat jelöljék szögletes zárójelbe tett számmal, pl.: [1], majd a tanulmány szövege után, az Irodalom előtt Jegyzetek címmel sorolják fel, kézzel számozva!
[1] Több platóni dialógusban is találkozunk Szókratész e „partnerkereső” tevékenységének ábrázolásával. A Lakhészben Nikiasz arról számol be, hogy Szókratész ajánlott a fia mellé zenetanárt (180d), a címszereplő pedig arra bíztatja a nevelőt kereső Lüszimakhoszt, hogy Szókratészhez forduljon tanácsért (180c).
Amennyiben a tanulmány angol nyelvű, akkor az ábrák és a táblázatok tartalma és címe is angol nyelvű legyen! Az angol nyelvű cím alatt magyar nyelvű címet is kell adni!
E) Terjedelem
Tanulmányok: az 1 szerzői ív(40.000 karakter szóközökkel, szöveggel, táblázatokkal, ábrákkal, irodalommal együtt) terjedelmű írásokat a Tanulmányok rovatban jelentetjük meg. Az ennél rövidebb írásokat a Képzés és gyakorlat c. rovatban helyezzük el. Az 1 szerzői ívnél hosszabb írásokat nem áll módunkban közölni.
F) Irodalom
A tanulmány végén egy sor kihagyással Irodalom (kiskapitális, 12-es betűméret, balra zárva) cím alatt következzen a hivatkozott irodalom. Ebben csak olyan tételeket soroljanak fel, amelyekre a szövegben tényleges hivatkozás történt! Amennyiben a hivatkozott irodalmi adat egy sornál hosszabb, úgy 0,7-es függő behúzással (behúzás csak a 2. sortól kezdődően, az első sorban nincs behúzás) jelöljék!
Az irodalomjegyzékben sem felsorolást, sem számozást nem kell alkalmazni. A szerzők betűrendben kövessék egymást. Ha egy szerzőnek több művére is hivatkoztunk, úgy a műveket időrendben kell felsorolni. Ha ugyanannak a szerzőnek azonos évben megjelent két (vagy több) publikációjára hivatkoztunk, akkor ezt az évszám melletti a, b, c… jelöléssel kell megkülönböztetni (Pl. Sárosi, 2006a, 2006b)
G) Idegen nyelvű összefoglaló
Magyar nyelvű tanulmányhoz angol, angol nyelvűhöz magyar nyelvű összefoglalót kérünk, maximum 1000 karakter terjedelemben (név, cím, szöveg). Egyéb nyelvek esetén a tanulmánnyal azonos nyelvű absztrakton kívül magyar és angol nyelvű összefoglalót is kérünk!
A szöveggel nem azonos nyelvű összefoglalót a tanulmány végére kérjük illeszteni, egy sor kihagyással az Irodalom után.
Ennek formátuma:
12-es betűméret, dőlt betű
Név és cím középre zárva, félkövér, dőlt betűvel
Utána egy sor kihagyással, dőlt, 12-es betűmérettel az összefoglaló szövege.
Az angol és a magyar nyelvű absztraktok tartalma megegyező legyen!
2. KÖNYVISMERTETÉS
Mint a tanulmányok, de maximum terjedelem 5x A4-es oldal.
Minden esetben legyen feltüntetve a könyvcím, a könyv szerzője, kiadás helye, kiadás éve és a könyvismertető szerzője.
H) Hivatkozások
A Harvard referencia stílus használata kötelező!
A dolgozat szövegében
közölt idézetet a mű bibliográfiai adataival a szerző neve és a mű megjelenési éve köti össze, azaz e két adat képezi a hivatkozás alapját. E két adat együtt vezet el annak a dokumentumnak (könyv, folyóiratcikk, stb.) a dolgozat bibliográfia részében közölt adataihoz, amelyben az információ megjelent. Ez úgy érhető el, hogy az idézett szövegrész után írja a szerző nevét és a mű megjelenési évét, pl. (Gósy, 1998). Értelemszerűen lesz egy kis különbség, ha szó szerint idéz, vagy ha saját szavaival mondja el valaki másnak a gondolatait.
Szó szerinti idézéskor mindig idézőjelben kell közölni azt a szövegrészt, ami más szerzőtől származik. Az idézet után meg kell adni azt az információt, azt a legrövidebb keresési útvonalat, amelyen keresztül visszakereshetővé válik a közölt idézet, azaz amelynek segítségével az olvasó meg tudja keresni azt a művet, amiben elolvashatja a szerző idézett gondolatát, pl. (Gósy, 1998: 256). Amennyiben az idézet több oldalról származik, a számok között nagy kötőjel legyen, pl. (Gósy, 1998: 256–257). Amennyiben egy bekezdésen belül már hivatkoztunk egy szerzőre és a művére, a hivatkozás formája (i.m. 57). Amennyiben saját korábbi írásunkra hivatkozunk, nem az én szót kell használni, hanem a vezetéknevet. Ha egy gondolatot több szerzőtől idézünk, a hivatkozás formája ugyanez, de az egyes szerzők és évszámok közé pontosvesszőt teszünk.
Irodalom
1. Akönyvre hivatkozásnál a következő adatokat kell az alábbi sorrendben megadni:
Pl.
Steiger Kornél (1998): A lappangó örökség. Fejezetek a preszókratikus filozófia antik hagyományozásának történetéből. Jószöveg Kiadó, Budapest.
Réger Zita (2002): Utak a nyelvhez Nyelvi szocializáció – Nyelvi hátrány. 2. kiadás.Soros Alapítvány és MTA Nyelvtudományi Intézete, Budapest.
2. Könyvfejezet
A hivatkozást a könyveknél megadott módon kell megtennünk, de figyelni kell arra, hogy megadjuk mind a fejezet szerzőjét, mind a könyv szerzőjét/szerkesztőjét, valamint az oldalszámokat is a szó szerint idézésnél és a felhasznált irodalom felsorolásánál.
Pl.
Gósy Mária (1998): Az olvasásértés függősége a vizuális információ sajátosságaitól. In: Zoltán András (szerk.): Nyelv, stílus, irodalom. ELTE, Budapest. 173–179.
3. Folyóiratcikk
Manis, F. R.(1985): Acquisition of word identification skills in normal and disables readers. Journal of Educational Psychology1985/77. 1. szám. 77–90.
4. Újságcikk
Kovács G. Anita (2001): A járványok jelene. Mikrobák versenyhelyzetben. Népszabadság, szeptember 5. 9–10.
5. Doktori értekezés, disszertáció
SzingerVeronika (2008): Kisgyermekkori írás-olvasás esemény. Indirekt találkozás az írásbeliséggel iskoláskor előtt. Doktori értekezés (kézirat). Kecskeméti Tanítóképző Főiskola – Pécsi Tudományegyetem Nyelvtudományi Doktori Iskola, Pécs.
6. Levéltári források:
Zala Megyei Levéltár (röv.: ZML) XXIV. 505. Zalavármegye
Szabadművelődési Felügyelőség (röv.: ZVM Szm. Felügy.) iratai 1947. 5. doboz, 1947/769. sz. irat – Zala vármegye
7. Elektronikus források
Típusonként ugyanazokat az adatelemeket, ugyanolyan sorrendben írjuk le, mint a fenti példák mutatják, de fel kell tüntetni az adathordozó típusát: [ONLINE] vagy [CD-ROM], könyvnél a cím után, folyóratcikknél a folyóirat címe után. Ezenkívül fel kell tüntetni a dátumot, amikor megnéztük az oldalt és annak elérési útvonalát is [URL].
Csaba L. (2007): Átmenet vagy spontán rend(etlenség)? In: Közgazdasági Szemle, 54. 9. 757–773. p. [online]
<URL: http://epa.oszk.hu/00000/00017/00140/pdf/1csaba.pdf > [2008. március 11.]
a. Internetes forrás
Szerző(k) (a publikáció éve): a tanulmány címe [on-line]. Közzétevő intézmény, közzététel helye. [URL] [a hozzáférés dátuma] oldalszám (ha rendelkezésre áll).
b. Elektronikus könyv (e-könyv)
Szerző(k) (a publikáció éve):e-könyv címe [on-line]. Közzétevő intézmény, közzététel helye. [URL] [a hozzáférés dátuma] oldalszám (ha rendelkezésre áll).
c. Elektronikus (folyóirat) cikk (pl. Emerald adatbázisból)
Szerző(k) (a publikáció megjelenésének éve): a tanulmány/cikk címe. A folyóirat címe (ha rendelkezésre áll) [on-line]. A folyóirat évfolyama és a szám száma (ha rendelkezésre áll). Oldalszám. [URL] [a hozzáférés dátuma].
d. Folyóirat cikk CD-ROM-ról
Szerző(k) (a publikáció megjelenésének éve): A tanulmány/cikk címe. A folyóirat címe [CD-ROM]. A megjelenés évfolyama vagy hónapja (ha rendelkezésre áll), példányszám (ha rendelkezésre áll). Oldalszám Cég/adatbázis, tételszám (item).
e. Film, videofelvétel vagy TV adás
A film, videofelvétel, TV adás címe (a gyártás éve). Anyag meghatározása. Társszerző (lehetőleg a rendező). A produkció részletei, gyártó, gyártás helye.
8. Táblázatok, ábrák és képek forrásának megjelölése
Szerző (kiadás/megjelenés éve): cím (dőlt/kurzív betűkkel). kiadás, kötet száma és fordítás (ha rendelkezésre áll) . Kiadó, kiadás helye (város).
Kérjük Szerzőinket, vegyék figyelembe a fenti formai elvárásokat. A formai előírásoknak nem megfelelő tanulmányokat nem áll módunkban közölni.